Uwierzytelnianie dwuskładnikowe tożsamości, znane również jako weryfikacja dwuetapowa, jest coraz częściej spotykanym zabezpieczeniem. Spotkasz je zarówno na mediach społecznościowych, jak i w bankach. Ma swoje miejsce również w procesie składania podpisu elektronicznego. Tłumaczymy, dlaczego jest ważne i potrzebne.
Na czym polega uwierzytelnianie dwuskładnikowe tożsamości?
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe tożsamości polega dodaniu drugiego etapu do procesu logowania. Mówimy o nim, kiedy strona wymaga od nas zarówno wprowadzenia hasła, jak i dodatkowego kodu weryfikacyjnego. Kod taki może być wysyłany przez SMS-a, e-mail, lub generowany przez specjalną aplikację.
To obecnie jedna z najskuteczniejszych metod zabezpieczania transakcji internetowych. Dotyczy to również elektronicznego podpisywania dokumentów.
Zalety weryfikacji dwuetapowej w procesie podpisywania dokumentów elektronicznych
A dlaczego dwuetapowa weryfikacja tożsamości jest w ogóle potrzebna? To dodatkowe zabezpieczenie. W sytuacji, w której ktoś zdobył Twoje hasło, dzięki uwierzytelnianiu dwuskładnikowemu, zablokujesz jego próbę logowania.
Znacznie mniej prawdopodobne jest, że ktoś zdobędzie jednocześnie Twoje hasło i dostęp do Twoich wiadomości/skrzynki/telefonu. To proste, ale niezwykle skuteczne rozwiązanie.
Zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem
Dwuskładnikowe uwierzytelnianie tożsamości daje pewność, co do tożsamości osoby, która podpisuje dokument. To pozwala zastąpić dokumentację papierową elektroniczną i wciąż mieć pewność co do tego z kim ją wymieniamy.
Umożliwia digitalizację dokumentacji i szybką wymianę dokumentów
Środki bezpieczeństwa, takie jak weryfikacja dwuetapowa, sprawiają, że elektroniczny obieg dokumentów jest możliwy. Bez sposobów na potwierdzenie tożsamości drugiej strony, elektroniczne podpisywanie dokumentów nie miałoby prawa bytu. Dzięki nim, podpisywanie dokumentów jest szybkim i prostym procesem. Wystarczy wprowadzić hasło, kod i złożyć podpis! Umożliwia to natychmiastowe reagowanie, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz.
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe – brak potrzeby posiadania specjalistycznych urządzeń
Cyberbezpieczeństwo może kojarzyć się z zaawansowanymi systemami informatycznymi, czy rozległą wiedzą techniczną. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe udowadnia, że najlepsze rozwiązania to często te najprostsze. Jedyne co potrzebne, by z niego skorzystać to smartfon albo e-mail.
Podsumowując, dwuskładnikowe uwierzytelnienie tożsamości to bardzo skuteczne, a przy tym niezwykle proste zabezpieczenie. Warto stosować je wszędzie, gdzie udostępniamy swoje dane. Szczególnie ważne jest tam, gdzie najważniejsze jest skuteczne potwierdzenie naszej tożsamości, jak w przypadku elektronicznego podpisywania dokumentów.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wykorzystanie platformy do obiegu dokumentów i podpisu elektronicznego zwiększają bezpieczeństwo i efektywność firmy? Przeczytaj: Jak zwiększyć efektywność pracy pracowników z pomocą elektronicznego obiegu dokumentów?