Podpis kwalifikowany to elektroniczny odpowiednik podpisu odręcznego, który ma taką samą moc prawną. Aby wyrobić sobie taki podpis, konieczna jest weryfikacja tożsamości. Sprawdź, dlaczego warto zamiast z tradycyjnego sposobu, skorzystać z weryfikacji wideo.
Weryfikacja tożsamości tradycyjnym sposobem – w siedzibie firmy
Tradycyjna weryfikacja tożsamości do podpisu kwalifikowanego wymaga, by osoba zainteresowana jego uzyskaniem stawiła się osobiście w siedzibie firmy certyfikującej.
Proces ten zaczyna się od wypełnienia wniosku o wydanie podpisu kwalifikowanego. Wypełnione dokumenty trzeba dostarczyć do siedziby firmy wydającej certyfikat. Jej pracownicy zweryfikują tożsamość klienta na podstawie przedstawionego dokumentu tożsamości. Następnie wydadzą podpis kwalifikowany.
Wideo weryfikacja tożsamości
Wideo umożliwia użytkownikom wyrobienie podpisu kwalifikowanego online, bez konieczności osobistej wizyty w siedzibie firmy.
Weryfikacja wideo polega na spotkaniu online, na którym osoba zainteresowana wyrobieniem podpisu pokazuje swoje dokumenty tożsamości. Musi też wykonać kilka prostych czynności, np. przeczytanie określonego tekstu, pokazanie się z różnych stron kamery czy potwierdzenie otrzymania kodu jednorazowego. Dzięki temu firma wydająca certyfikat potwierdza jej tożsamość.
Weryfikacja tożsamości wideo, czy tradycyjnym sposobem?
W obu przypadkach proces weryfikacji jest ważnym etapem wyrobienia podpisu kwalifikowanego. Nie da się jednak ukryć, że weryfikacja tożsamości wideo ma wiele korzyści dla użytkownika.
Przede wszystkim, jest o wiele wygodniejsza, ponieważ klient nie musi osobiście udawać się do siedziby firmy, co pozwala zaoszczędzić czas i koszty związane z podróżą. Ponadto, weryfikacja wideo zwykle trwa znacznie krócej niż tradycyjna weryfikacja.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wykorzystanie platformy do obiegu dokumentów i podpisu elektronicznego zwiększają bezpieczeństwo i efektywność firmy? Przeczytaj: Jak zwiększyć efektywność pracowników za pomocą e-podpisu?